ХВОРОБИ та ШКІДНИКИ КЛЕМАТИСІВ

Трапляються випадки, коли саджанці клематисів гинуть. Це сумно. Не завжди вдається визначити і точну причину загибелі. Це може статися і внаслідок припущення агротехнічних помилок, і неправильно підібраних сортів для даної кліматичної зони, а також через шкідники та хвороби.

                                                                          ХВОРОБИ

 В»янення (вілт) клематисів

З-поміж хвороб клематисів найбільшу небезпеку несуть грибні захворювання. Наприкінці 19 і на початку 20 століття велику шкоду культурі клематисів завдало невідоме на той час захворювання-в’янення (ВІЛТ). Немає і єдиної думки щодо цієї хвороби. Найзагальніша теорія – це грибок. В’янення починається з верхівок пагонів (хоча сама хвороба починається на рівні землі або трохи нижче) і призводить до загибелі окремих пагонів або всієї надземної частини. Це дуже добірний грибок, який вражає частину клематису, що вегетує, але не чіпає коріння.

На сьогоднішній день поки що немає 100% способу боротьби з цим захворюванням.

   Для профілактики, для обмеження поширення грибних захворювань рекомендується:
— перед посадкою рослини ґрунт пролити 0.1% фундазолом або топсином-М;
— щорічно, починаючи з моменту початку вегетації, землю навколо рослини проливати фунгіцидом з розрахунку 3-5 літрів розчину         на одну рослину, повторюючи 2-3 рази через 14 днів;                                                                                                                                                              — щорічно в березні грунт навколо куща проливати вапняним молочком;
— під час вегетації у ґрунт 2 рази з інтервалом 14 днів вносять триходермін, змішуючи сухий препарат із ґрунтом з розрахунку 1.5-2 г/м?                                                                                                                                                                                                                                                                   Уражені пагони або рослини повністю обрізають до незараженого місця, попередньо звільнивши лозу від землі. Якщо цього не  зробити, то хвороба поширюється до кореневої шийки, а від неї до інших пагонів і загибель куща неминуча. Обрізані лози спалюють і поливають кущ слабким розчином марганцевокислого калію. Застосовують ті ж самі фунгіциди, що і при профілактиці.

Дорослі кущі  до цього захворювання схильні набагато менше.

 Аскохітоз (плямистість листя)


На листях з’являються коричневі плями, що збільшуються в розмірах, місцями утворюються дірочки. Хворе листя засихає, починаючи з нижніх.
Заходи боротьби: збирання та знищення хворих листків, обприскування  фунгіцидами, які  містять мідь.

  Іржа


На листях, пагонах та квітках рослини утворюються помаранчеві подушечки (здуття).
   Міри боротьби: обприскування бордоською рідиною (1-2%), топсином (0.1-0.2%).

  Борошниста роса 

Уражаються листя, пагони, квіти, плоди. Борошниста роса покриває їх білим нальотом, під яким з’являються темні плями, які потім засихають.

   Міри боротьби: обприскування топсином (0.1%) або іншими загальноприйнятими препаратами.

                                                                     ШКІДНИКИ

1.Оленка волохата, бронзівка волохата, оленка
оленка мохнатая

Оленка волохата пошкоджує (об’їдає) бутони, квіти, молоду зав’язь. Особливо активна у травні-червні в теплу та сонячну погоду, а в холодні та дощові дні ховається у ґрунт.

2.Галова нематода
   
Галова нематода утворює на коренях різні здуття (гали). Збудники хвороби: мікроскопічні черв’яки (нематоди). Уражені нематодою коріння загнивають і втрачають здатність нормально постачати рослину необхідними поживними речовинами та водою.
Такі рослини відстають у рості, перестають нормально цвісти.
   Заходи боротьби: можна  знищити рослину, а грунт необхідно знезаразити за допомогою нематоцидів.

При гарній агротехніці та використанні нематоцидів (нематофагін, нематодос інші..) клематис буде рости і радувати.
Також навколо кущів клематису садять цибулю, часник, календулу, чорнобривці.

3. Слимаки
   
Слимаки об’їдають листя (особливо молоді), бруньки, бутони та квітки. Активні увечері та вночі. У роки з вологим літом – масове розмноження.
Заходи боротьби: збирання та знищення слимаків і яєць, застосовується  метальдегід.

4. Павутинний кліщ

Павутинний кліщ висмоктує клітинний сік листя, вони жовтіють, пригнічується ріст саджанця. На звороті листя вкрите павутинкою.
Заходи боротьби: обприскування розчином колоїдної сірки (1-1,5%), актеліком (0,2%).

5. Попелиця

У період бутонізації вона накопичується на бутонах і молодих пагонах, висмоктує сік із рослин, вони деформуються, пригнічується їх зростання.
   Заходи боротьби: використовують загальноприйняті препарати.

6. Мінуюча мушка

Личинки мінуючої мушки роблять ходи під епідермісом.
   Заходи боротьби: ушкодження, заподіяні личинками мінуючої мушки на клематисах,  рослини не пригнічують, тому з ними можна не боротися.

7. Кравчик-головач, голова, кравчик

кравчик

Жук робить у ґрунті норки для відкладання яєць. Обстригає молоді пагони та листя на рослинах для харчування та закладки в нори для личинок.

  Спосіб боротьби:

1. Беремо олію і змішуємо з водою 1:5
2. Наповнюємо пластикову пляшку цією сумішшю, в кришці проробили отвір і вставили захисний ковпачок від шприця (обрізавши кінчик)
3. Перед введенням ковпачка в нірку, пляшку щоразу збовтувати.
4. Впорскуємо невелику кількість рідини
5. Через кілька хвилин кравчик починає виповзати і здихає.

1    2   3

You may also like...

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>